Thursday, October 1, 2026

2026 Tea Encounter WanGong

 This 2026 Tea Encounter Wangong goes for $283.00 for 200g or $1.42/g….. This was the third day of mind blowing samples from Tea Encounter’s 2026 line…

Dry leaves are a candy icing sugar like fresh forest odour.  Very vibrantly sweet almost cherry as well.mouthwatering…

Rinsed leaves have strong sugar creamy notes.

First infusion has a watery sweet sugar onset with melon candy notes linging in the mouth there is a moderately deep cooling throat and chalky mouthfeel. Spacy high feeling.chest flutters.  Long lingering sweet taste. 

Second infusion has a sweet candy sugar pop then that movies to a slight bitter taste creamy and milky almost pastery sweet evolution. Happy uplifting spacy feeling.  Chest flutters and face tingling.  Very nice sweet evolutions of sweetness. With a chalky mouthfeel. Very nice!

Third infusion has a very sweet juicy sugar candy fruity pop mouthwatering with a quick mild bitter mouth salivating with wet chalky creamy mouthfeel. Moderatly deep thrust cooling long evolving sweet taste.  Happy euphoria with face tinging and chest flutters.  Such a nice experience here! Very delicious and full taste experience with high grade Qi!

Fourth infusion is a fruity sugar chalky thick pop with a quick bitterness then long evolving melon fruity sugar pastry sweetness. Chest fluttering face tingling.  

5th is left to cool and has a peachy melon candy sugar pop onset with fast moving bitter and more of a bready pastry finish.  Spacy happy high with face tingling and numbness.  Chest fluttering feeling.

6th has a sweet onset with melon peach sugar some ashy taste mildly bitter. Long sweet sugar pastry taste.  Chalky full feeling in mouth mid throat cooling that lingers in the throat.  Chest fluttering face numb and happy euphoria.

7th is left to cool and is a sweet juicy fruity taste with ashy mild bitter and long sweet finish with mid throat opening and full chalky mouthfeel.  Happy floating euphoria. Soft full tongue coat.  Happy high. Mild chest fluttering with face Qi.

8th infusion is a creamy fruity sweet sugar pop with mild bitterness that is quick mid-profile and it leaves a sugary full chalky taste in the mouth with chest flutters and numb face.  Slight sweet cereal aftertaste. Long sweet evolution of taste.  Nice qi feeling for me!

9th is a sweet fruity sugar with mild quick moving bitter which induces salivation.  Long sweet finish with lingering cool mud throat and long sweet aftertaste.  Very nice even in later infusions. 

10is an overnight mug steeping and it is a sweet oily juicy fruity taste with an ashy oily texture very mild background bitterness and ashy taste. There is still lots of chest fluttering and sugary candy long taste under the initial fruity taste and fast chalky bitterness.  

I like this puerh a lot!

Peace

Thursday, September 24, 2026

2026 Tea Encounter HeBian

 2026 Tea Encounter HeBian Goes for $155.00 for 250g or  $0.62/g.  This was the second sample of Tea Encounter’s 2026 line up that I sampled and I also sampled it blind…

The dry leaves are a deep cherry rich forest sweet odour smells like Walong/ ManZhuan with more of a MengHai  area feel sort of in notes richness but not as sweet sort of wild smelling.

Rinsed leaves have a deep rich fruity odour with creamy sweet odours and strawberry cherries…, so mouthwatering!

First infusion has very faint smoke full juicy strawberries fruity taste.  Nice fine tobacco tastes.  Full mouth tongue sticky with big chesty warming Qi.  It has a Manghai feeling but not …. It’s familiar to me but hard for me to place.

2nd has a tobacco sweet taste with mouthwatering sticky mouth.  Strawberries finish.  Big chest feeling with sticky mouth.  Juicy fruity feeling underneath with a big warming chesty feeling.

3rd is left to cool and is a sweet icing sugar with mouthwatering sweetness.  Some woody bark and lingering breath sweetness. Big chest expanding with chest beats lots of ashy chalky melon woody. Lots of energy! 

4th is a melon ashy chalky woody onset with sweet emerging melon underneath wood bark taste. Slight sandy dry roof of mouth. Big Qi swells in the chest with large heart palpitations and big qi energy.

5th is a mildly bitter with sticky slight mouth pucker.  Emerging sweet melon.  There is a spice onset with lingering long bitter now. Big chest Qi where Qi is mainly pooling.  Energetic boost.

6th is a sweet ashy woody bitter with warming qi mild face rush and big energy feeling.  Full long moderate bitterness with mouth puckering.  Chest Qi!

7th has a bitter woody onset with melon sweet taste under moderate strong long bitter taste.  Energy boost!  

8th is left to cool and is spice and sweet melon taste with full sticky taste with melon underneath.

9th is an overnight mug steeping and it is metallic and ashy with an oily juicy melon and flat background menthol.  Deeper richer notes with sweet light fruity melon and deeper menthol metalic ashy… complex feeling as if Yiwu was Menghai!  … big chest beats and out of body with body floating bodyfeeling.  

Turns out this puerh is from Laos and soon as I checked the website I thought “Of course!”  I liked this tea quite a bit especially for its price!

Edit: I did drink the remainder of the sample and it’s a really nice feeling puerh…. I’m still thinking of this tea…

Peace

2026 Tea Encounter Daheishan


This 2026 Tea Encounter DaHeiShan goes for $458.00 for 200g or $2.29/g…. This was the first of Tea Encounts 2026 line up that I sampled… I actually sampled this one blindly without looking at the label and it sort of blew my mind!

 Dry leaves have a sweet foresty almost candy but a deeper liquorice sweet odour.

Rinsed leaves have a foresty mineral wildflowers deeper melon odour.

First infusion has a watery melon mineral complex but subtle taste. Forest almost lime, strawberries… subtle but very delicious with a sticky mouthfeel.  Complex and refreshing with deep cooling throat.  Deep mind lifting qi with spacy out feel.  Shoulders heavy qi with face numb...

Second infusion is left to cool and is a sweet melon honey which is viscus and moutjwztering with deep wilderglowet and candy melon complex deep pure tastes sticky mouthfeel and deep cooling throat. Profound high spacy feeling floating mond but simultaneously energetic and uplifting. Face and shoulders and chest Qi! GuaFengZhi Qi patterns?

Third is a sweet pop with quick mild subtle bitterness with a spice taste and wild floral deep throst opening and cooling with sweet melon aftertaste.  Slight sticky full feeling but saliva producing effect.  Chest face and shoulders Qi bodyfeeling. Head spacy but rejuvenating uplifting energy. Chest beats.

4th has a spicy warm spice onset with sweet almost pastry taste cooling opening deep thrust with long cooling and melon. The warming spice taste holds through the whole profile. Big qi feeling and uplifting energies. Big clear thoughts and energy zoom!

5th is a sweet spicy very mildly quick moving bitter with a wet tongue and also a priding with deep throst cooling and longer fade out sweet melon aftertaste. Spicy warm taste stays throughout.  Sticky almost sandy mild tongue now. Rejuvenated feeling big chest beats bring big qi energy. Aftertaste is lime taste minutes later. 

6th has a bitter warming spice with more gripping mouth now.  Still some saliva producing with sticky pucker. Big chest Qi more energetic now with big heart beasts and less space out floating… it has evolved into a stronger tea!

7th is left to cool and is a bitter sweet moderate mouth puckering sticky feeling with melon finish.  Big energy Qi boost!  Good stamina. Bigger feeling than GuaFengZhai…

8th is left to cool down for hours and is a sweet wildflower almost chicory broth.  Cooling breath and sticky full mouthfeel. Still strong Qi in there.

9th is a long overnight mug steeping and it is sweet melon with icing sugar edges.  Full sticky mouthfeel but not pucker nor bitter.  Big chest Qi still with happy uplifting and face and shoulders Qi.

Peace




Tuesday, September 22, 2026

Tea Encounter’s 2026 Line Up

 Out of all my tea drinking and evaluating in a year I am most excited about these fresh 2026 puerh!

I have been sampling fresh puerh from Tea Encounter since their inception and it’s always on of my highlights of the year! This year more so because I was left contemplating if this is their best offering of teas yet… and I believe it is…

Please join me for my annual dive into Tea Encounters 2026 puerh line up!

Peace

Jagasilk Yabukita Hasegawa by the Takaki Family


 Jagasilk Yabukita Hasegawa by the Takaki Family goes for $59 CND for 30g.

It is from their “Cafe Standard” line which, I image to be, at a lower price point and is likely a bit bitter or astringent or simple in taste and feel than their Competition or Reserve grades.  I should note that the Competition and Reserve grades have virtually no significant astringency nor bitterness.  However, I am also looking for cost effective options and enjoy the other products from the Takaki Family in Yame producing region so was interested in trying this more budget friendly option…


Powder has a roasted sweet cashew with green forest and wildflower.


There is a creamy roasted sweet almond milk with pea pod mildly bitter taste with roasted spinach taste and underneath emerging sweet taste.  


A flavourful emersion with deeper roasted notes and billowy sweet notes creating balance.


Alerting and calmingly reassuring Qi.


Peace

Monday, August 24, 2026

Thoughts on Puerh.uk Gushus 2020-2005

 Many thanks to Paolo and Una for sending me many of Puerh.uk’s 2020-2025 line up as a gift with purchase or sample to review!  The 2020-2023 picks, some of which were maocha pressed later, and the 2024/2025s were selected fresh, I believe.  This is Puerh.uk first attempts at bringing to market their own line of fresh Gushu Sheng puerh.  Throughout the years of sampling and purchasing from Puerh.uk they always seem to over preform and I end up getting something better than my expectations.  This is a true for this line of puerh as well.

Puerh.uk line has obvious Gushu feel and has a focus on subtle and elegance although I feel like I have not sampled some of their higher priced line.  Overall the price seems fair. I mentioned in previous post on astronomical prices of some of these puerh but that one was actually the tong price.

I look forward to sampling others from this line in the future. 

Peace

Jagasilk Yumewakaba by Fujioka’s Uncle

 Jagasilk Yumewakaba by Fujioka’s Uncle goes for $53.00 CND for 20g or $2.65/g. This is in the reserve line of matcha at Jagasilk.


Powder is an icing sugar sweet with emerging pastry sweet notes and faint floral.


Sweet roasty pastry bukchoi with mineral  evergreen forest depth.  soft mouthfeel.  Faint pastry sweet finish in mouth.


Peaceful slight spacy feeling.


Peace

Thursday, August 13, 2026

Jagasilk Okumidori by Professor Wada






 Jagasilk Okumidori by Professor Wada goes for 20g for $48.00 CND or $2.40/g.  It’s from the reserve line and is from the Wazuka region.


Powder is a sweet candy odour very light and sweet almost fruity and nutty.


Spinach and ash with a chalky powdery mouthfeel.  Sweet underneath oily soil wildflowers.  Lingering lesser sweet candy in mouth.


Mild but steadily energetic Qi…. I think … I was drinking this one in the early morning last week outside in the garden and it certainly woke me up nicely!


Peace

Wednesday, August 12, 2026

Jagasilk Samidori Blend by the Takaki Family

 

Jagasilk Samidori Blend by the Takaki Family goes for 75$ CND for 20g or $3.75. It’s from the reserve line at Jagasilk.  One of my favourite from Jagasilk so far was also a reserve from the Takaki family in Yame the Okumidori Okubo!


Dry powder has a rich roasted odour with layered florals and sweetness.


Roasted nutty sweet with floral wildflower and distant chocolate covered almond. Chalky slippery mouthfeel.  Nice roasted deeper taste profile.


Happy uplifted feeling with calm focusing Qi


Peace

Tuesday, August 11, 2026

2025 Puerh.uk “Beyond YiWu” Single Extra Tall Ancient

 This 2025 Puerh.uk “Beyond Yiwu” Single Ancient Tree goes for approx $300.00 for 200g cake or $1.50/g.  It is the last of Puerh.uk line of 2020-2025 line of samples for review… they have really been a beautiful experience and a sign of Puerh.uks growth.  There are still a few super expensive ones that I have not tried… I like the Youles the best and the TianMemShans! 

Loose mocha lime dry leaves are very very sweet candy creamy almost berries odour.

Rinsed leaves have a rich berries odour I’m thinking it’s Yesheng/ Wild Tea.

First infusion has rubbery fruity long taste and is immediately apparent that this is Yesheng/ wild tea.  Minutes long berries finish sugar layers and berries taste.  Subtle rubbery mild here. Sugar lingers on breath with stronger chest swelling big qi expanding feeling.

Second infusion has a berries and faint hard to grasp rubbery.  Sugary pop long spice berries finish long breath. Big chest feeling almost jitteryness energy boost again had the Qi and long breath finish of a Yesheng.

Third infusion is left to cool and has a nice very sweet sugar and berries and faint rubbery long breath sugar finish. Uplifting energized high boost.

Fourth infusion has a rubbery sweet woody sugar and berries. Strong chesty feeling and high.  Long breath taste of rubbery sweetness.strong intense energy boost high to the point of jittery.

5th is left to cool and is a sweet sugary berries long rubbery sweet taste big face sweating and chest beating uplifting high feeling.  Big inside strong intense high feeling.

6th is left to cool is a sweet rubbery sugar sweet taste with long sugary woody rubbery minutes long cooling sweet taste and profound mind high feeling almost jittery.  Mind melt and useless feeling.

7th I got back to flash steepings the next day… they are sweet with ashy woody berries sugar slight rubbery.  Long sweet rubbery aftertaste with cooling throat.

8th is a long thermos…

Saturday, August 8, 2026

2025 Puerh.uk Yibi Single Tree

These were some tasting notes from last year when this puerh was particularly fresh… this evaluation sampling was done just after my last post published in 2025… this 2025 Puerh.uk YiBi Single Tree seems like it is no longer listed…

Dry leaves have a very candy like odour very sweet with subtle coco and icing sugar and forest… yummy 

First infusion has a bitter vibrant pop of fruity pungency. Lots of Forrest pungency and cool fresh breath.  Tingling and sticky mouthfeel.  Deep throaty saliva fruity.  Happy high feeling with as light and tingling.

Second infusion is a slippery sweet onset with pungent woody with some harder to grasp sweet banana but a full sticky stronger mouthfeel.  Chest lightness and limbs light with a happy feeling. Mouthfeel has a gripping sticky feeling that coats the mouth a down into the throat.

Third infusion is left to cool and is a pungent cooling forest with underlying lesser sweetness.  Full chalky sticky almost sandy mouthfeel.  Open chest and light limbs feeling and a mild happy mind.

Fourth infusion is left to cool and is a juicy fruity sugar onset with a cooling pungent forest woody taste that takes over with a sticky sandy full mouthfeeling. Chest and limbs feeling. Space out happy.

5th is a wet sticky not that sweet but with a pungent and foresty cooling taste.  Spacy and happy with light limbs and chest feeling.

6th is left to cool and is a pungent cooling forest taste with lesser back ground sweetness.  Sweet fruity aftertaste lingers on the breath. Mouthfeel is sticky sandy and full.

7th is a sweet flat fruity taste with a pungent cooling throat light limbs and happy mind.  Sticky sandy mouthfeeling.

8th is a long mug infusion and is pungent forest with a sweet sugary layer underneath. Mild happy feeling.

Peace


Thursday, August 6, 2026

2021 Puerh.uk BangDong Xue Shan Single Ancient Tree


 This 2021 Puerh.uk BangDong Single Ancient Tree goes for approx $325.00 for 200g cake $1.62/g.  I’m a fan of BangDong and was really looking forward to this one so I saved the best for last…… 

Dry leaves have a sweet peachy almost orange and honey odour.  Yummy!

Rinsed leaves have a forest sweet orange candy.

First infusion has a clear creamy smooth sweet taste with an icing sugar taste.  Soft slow and slightly oily approach.  Body feeling swelling abomin light feeling with spacy Qi..

Second is a smooth clear candy sweet syrupy slight orange taste. Spacy Qi feeling with body tingling floating feeling with strong chesty heart beats.  

Third infusion is left to cool and is an icing sugar sweet smooth slightly oily viscous.  Sweet lingers in the mouth. Big bodyfeeling and qi feeling here. With big chest feeling body tingling and floating and expanding abdominal feeling.  Jaw loose face Qi is strong.  Lots of interesting body feeling really nice!

Fourth is a smooth sweet icing sugar with slight oily texture and slight cooling deep throat opening. Happy high spacy feeling with abdominal light swelling feeling like a floating abdomen.  Chesty Qi with heart beats.  Tingling face and jaw… lots of strong bodyfeeling.

Fifth is a stronger mouthfeel with deep throat opening nice cool deep thrust and icing sugar with faint peach oranges that are harder to grasp. Spacy strong high with lots of interesting bodyfeeling.  Big chest and abdomen Qi feeling.

6th has a woody bark fruity mild taste with a slight oily texture and sticky mouthfeel.  Spacy big qi sensations rule with bodyfeeling in face, chest and abdomen with light limbs feeling. Subtle woody spice taste lingers in the mouth.

7th pure light woody not that sweet broth.  Still some decently big Qi in there.

8th is a long mug steeping is bitter woody slight oily not much sweet taste just some in the finish like mild icing sugar.  Full sticky mouthfeel.  Cooling breath with deep throat open and lingering very faint icing sugar.

Tighter compression allows me to push it to an overnight mug steeping…it is an oily smooth tasting with icing sugar sweetness onset faint orange taste fades into a deep mild cooling throat opening with lingering sweet breath. 

Really nice BangDong! 

Peace

Tuesday, August 4, 2026

2021 Puerh.uk BangWai Single Ancient

This 2021 Puerh.uk BangWai Single Ancient Tree goes for approx $300.00 for 200g cake or $1.50/g.

Dry leaves have a sweet plum date odour.

Rinsed leaves have a dried dates odour.

First infusion has a pure clear sugar rush plum and grape taste.  Light and airy feeling.  Lingering sweet taste. Happy chest fluttering.

Second infusion has a pure uninterrupted candy onset that builds up within short seconds in the mouth.  Texture is moderately/strongly oily and viscus roof of mouth and full feeling mouth. Almost floral melon edges but slight more plum and even grape.  Chest Qi is pretty strong with a fluttering feeling in the chest.  

Third infusion has a clear sweet onset of juicy pear melon plum with a mild oily texture and sandy mouthfeeling especially on the roof and tongue developing. Ashy mid taste with a slightly mild candy sugar faint apple pie finish.  Sticky almost gripping slight puckering mouthfeel now. 

Fourth is left to cool and is a sweet pure one of plum sugar and an ashy mid profile with sweet candy finish. The mouthfeel evolved to be dandy and sticky not really gripping but thicker. Long sweet mild candy finish.

5th has a watery melon mild taste with a slightly oily texture and full mouthfeel.  Happy mild chest flutters. 

6th is left to cool and is a sweet uninterrupted melon sweet taste slightly oily with still a moderate full mouthfeeling of sandy chalky coating. Still strong chest fluttering Qi and happy uplifting contentness. 

7th is a watery sweet melon with ashy undertones and long mild sweet melon taste slight oily with a sweet candy finish.

8th is a long thermos steeping and the next day the spent leaves in there are a bit oily a bit sweet candy melon and a bit bitter. 

Peace

Monday, August 3, 2026

2021 Puerh.uk YouLe ZhaGuo Extra Tall Trees

 




This 2021 Puerh.uk YouLe ZaoGuo Tall Trees goes for approx $500.00 for 200g or $2.50/g.  This was my favourite of Puerh.uk 2020-2024 lineup!

Dry leaves have a fresh almost minty west wildflower odour.

Rinsed leaves have a strong roasted rich cherries sweetness.

First infusion has a wet sweet cherries taste. There is a solid sweet strawberries taste.  Mouthwatering rich forest and cherry.  Wash of peaceful feelings. Soft fine sandy tongue.  Mild deep cool throat. 

Second has a delicious soapy floral taste with background cherries.  Mind stopping Qi as if floating outside the body… very nice effect!  Wet tounge coating with fine thicker powdery tongue coating.  Mild deep throaty cooling.  Strong Qi but very relaxing and strongly peaceful.

Third infusion has a rich weedy wildflower onset with brassy forest dry woody bark taste.  Deep mild cooling throat.  Sticky gripping mouthfeel.  Deeply Paul and mind pausing out of body Qi!

Fourth infusion is left to cool and is a watery sweet juicy wildflower with sticky tongue powdery fine sandy tongue coating. Happy mind escaping and mind-pausing Qi experience.

Fifth has a fruity juicy thick in the mouth powdery tongue sweetness.  Happy mind escape.  Light shoulders and limbs.some wildflower and deep subtle menthol cool throat opening. Strong effect on the mind and body.

Sixth is left to cool and is a forest weedy wildflower with underlying sweetness throughout balance with woody bark sticky mouthfeel.  Mind float with peaceful feelings.  

7th is wet with wildflowers and had a sweet juicy taste mild but steady with heart flutters and refreshed peaceful mind.



8th is a long mug steeping….flat chalky tongue coating… Is a forest woody sweet cherry and pear juicy with distant wildflowers peace out!

I think this might be my favourite experience of all the Puerh.uk offerings their other Youle was also very good but completely different experience!

Peace


Monday, July 20, 2026

2021 Puerh.uk Absolute King Lao Ban Zhang” Selected Trees


This was either a free sample with purchase of sample for review.  Puerh.uk “Absolute King” Lao BanZhang Selected Trees goes for $1080.00 for 200g cake or $5.40/g…. It’s one for sampling at that price.

Dry leaves have a sweet cherries and berries rich candy deep sweet odour.

Rinsed leaf has a muted forest sweetness.

First infusion has a clear watery onset with a deep emerging cherry which comes in a slow wave. Slow delicate but deliberate evolution in the throat and mouth.  First watery foresty almost ashy not really bitter then faint light forest dough deeper cherry light tastes. Chest flutters mind ease.

Second is a soft mild mossy feeling of forest with small bump of sticky not really gripping.  Faint distant berries sweet under dry bark woody.  Some interesting complex vegetables.  Flush face and mild out of body feeling.

Third infusion has a wet watery almost sweet wood bark taste.  Slight deep throat cooling mild moderate gripping mouth.  Cherries are mild and in a gob of saliva. Etherial feeling with some grip and mild flavours. 

4th infusion is wet woody bark with faint under sweetness mild/ moderate sticky dry gripping mouth.  Flush face.  Relaxing mild high.

5th is left to cool and is a bit sweeter like a subtle juicy sweet with breath of faint hard to grasp fading candy. Peaceful high with chest flutters.

6th is left to cool and is a faint sweet juicy.  Stronger chest Qi builds up big heart beats.  Uplifting.

7th is a long mug steeping… it is a creamy juicy with peach notes coming out in the aftertaste.  Strong chesty feeling but mind is peaceful calming high.  

Peace

Friday, July 17, 2026

2024 Puerh.uk “Gold Mark Beyond BanZhang” Ancient

This 2024 Puerh.uk Gold Mark Beyond BanZhang goes for approx $215.00 for 200g cake or $1.10/g. I sampled this one yesterday. It was a free gift for review- thank you.

 Dry leaves have a sweet sugar forest with deeper lingering candy odour.  The long candy smell is mouthwatering.

Rinsed leaf has strong mouthwatering candy. 

First infusion has a brassy forest onset with oily full sweetness candy that pops with cooling throat and vibrant Forest candy finish.  Mouthwatering effect beautiful evolution.  Minutes later vibrant candy with sticky stimulating mouthfeel.

Second infusion has a sweet forest vibrant almost buttery forest candy pop! Strong heart pumping and euphoria energy uprising and simultaneously deeper relaxing.  Sticky mouthfeel with long sweetness.

3rd has a watery sweet first candy pop and sticky almost gripping mouthfeel with long candy finish.  Chest beats and euphoria waves.  

4th is a silky creamy sweet candy pop with a sticky almost but not gripping mouthfeel that produces a lot candy aftertaste effect. Alerting euphoria.

5th infusion is a creamy candy forest pop with full mouthfeel and mild gripping with return of sweet candy. Face flushing. 

6th infusion has a woody getting bitter taste with a sweetness that is behind these tastes. Chest beats and less intense energy euphoria now.

7th is a watery woody not that sweet anymore still significant chest chest beats and face flush and mild euphoria now… time for the long mug steeping….

8th is long mugging… and is a bitter woody sweet sugar almost candy with moderate gripping mouthfeel. Strong chest beating.  

This one nicely invigorated me, it’s what I needed.

Peace

Thursday, July 16, 2026

2021 Puerh.uk YouLe ManKong Ancient


I did an evaluation sampling of this free sample from Puerh.uk yesterday.  This 2021 Puerh.uk YouLe ManKong Ancient Small Leaf goes for approx $300.00 for 200g cake or $1.50/g.

Dry leaves have an almond nutty sweetness with sweet penetrating sugar odour, distant wildflowers. 

Rinsed leaves have a sweet grain cereal odour.

First infusion has a creamy milky sweetness distant nutty with an oily viscus texture.  Cooling mouth lingering with strawberry milk sweet aftertaste.

Second infusion has a sweet nutty milky taste very oily and viscus texture. Longer lingering sweet taste sort of milky strawberry.  Flavour and slight sticky sandy mouthfeel more on the tongue they thrust with faint opening.

Third infusion is an oily very viscus sort of milky with faint strawberries taste. Mouth flavours linger with sandy tongue coating.  Mild peaceful feeling I. The mind with mild mind clearity.

4th is left to cool and is quite sweet with a sugar candy strawberries.  Wet oily mouth coating with slight sticky sandy layers. Mild cooling strawberries on breath. Mild comfortable Qi.

5th is watery sweet sugar and strawberries mild taste with wet mouthfeel and sandy tongue. Mild Qi comfortable feeling.

6th is left to cool and is a watery oily wet with mild strawberries sugar sweet.  Mild feeling, mild taste, thick oily wet mouthfeel.

7th is put into a long mug steeping and comes out wet, woody, slightly oily sweet.  Mild easy comfortable puerh.

The leftover of the mug steeping the next day is very oily viscus with light sweet taste.

Peace

Tuesday, July 14, 2026

2022 Gold Mark TianMenShan Tall Ancient Trees


I just sampled this one this afternoon it’s my first evaluation puerh sample in many months…

This 2022 puerh.uk Gold Mark TianMenShan goes for approx for$215.00 for 200g cake $1.07/g …. It’s a really nice TianMenShan for the price …

The dry leaves smell of very sweet candy and forest sort of pine forest odour.  Lots of layers of sweetness.

First infusion has a very clear light soft taste. Pungent first then long sweet mild taste.  With spicy almost peppermint camphor cooling is so faint. Refreshing with sticky mouth coating and cool deep gentle throat opening.

Second is a wet camphor lightly sweet evolving. There is this mild low lying minty pungent forest that evolves in the throat.  Mild peaceful floating.  Head swelling.

Third has a cool mild watery sweet pungent with sticky full mouthfeel.  Sweet deep mild throat evolution.  Peaceful gloating feeling.

Fourth has a mild watery forest sticky mouthfeel deep throat opening with camphor.  Chest opening feeling.  Slow forest sweet candy opening in the throat long candy breath. Chest bubbling and energy emitting.

Fifth has a sticky full mouthfeel with deep thrust opening with candy.  Candy taste is mild distinct and long on the breath.  Big chest beats with chesty bodyfeeling and peaceful space out. Stronger deep building euphoria.

6th has a woody forest bark taste with sticky full mouthfeel that deep throat opening with woody forest mild lesser sweetness.

7th has a watery woody taste that has a long deep candy sweet finish.  Almost like bubble gum taste.  Long bubblegum breath finish.  Big chest bodyfeeling a mind uplifting euphoria.  

8th is a long mug steeping… and it has a very sweet candy very pear taste.  Oily watery mouthfeel with deep oily throat long evolving candy.  Big swelling chest and euphoric peace.

This is a very very nice Tianmenshan!

Peace

2025 Puerh.uk XiNiuTang Single Ancient

 This Puerh.uk XiNiuTang Single Tree is one of those astronomically priced things that are more for sampling than whole cake purchase…. But I got this sample free for review… it was the last sample I had before I dropped of posting so I’d like to post it now…

Dry leaves are super candy sweet with a penetrating sweet candy forest odour.

Rinsed leaves

First infusion has a soft candy chalky fluffy taste that is a bit roasted notes and mainly creamy chalky creamy taste and texture very smooth and sweet with subtle forest notes.

Second is left to cool and is a sweet banana pure fluffy chalky smooth sweet creamy smooth fade out taste. Face has mild numbness and happy feeling.

Third infusion is a soft sweet melon creamy smooth soft chalky fluffy mouthfeel.  Face qi and relaxing feeling.

Fourth infusion is left to cool and has a very sweet oily creamy candy taste really smooth with a taste that fades away.  

5th infusion has a creamy melon sweet pure taste with fade out creamy sweet melon. Happy relaxing and mild face qi.

6th infusion has fruity slight woody creamy sweet fade out with some chest and face qi with a relaxing ease.

7th is a long mug infusion and is a sweet sugary and fruity very bright sweet taste.  With a mild bitterness throughout.  Happy feeling qi.

Peace

Sunday, July 12, 2026

Jagasilk Yabukita Okuda by the Fujioka Family

 Yabukita Okuda by the Fujioka Family goes for $53.00 CND for 20g tin or $2.65/g.  It is currently not available for purchase.


This is my first time having matcha from the Wada region.  I’ll need to try more from this region to get a feel for it but so far I find it very enjoyable with this one…


Dry powder is deep with savory notes and more subtle sweetness.


Savory oily nutty vegital.  More savory and flavour and thick chalky almost fizzy mouthfeel.  Sweetness is behind the salty/savoury.  Salty taste of sea air or seaweed.  Fresh cut grass, tree branch or weedy floral.  Nice layered tastes.


The complexity of taste and mouthfeel is interesting and the flavours last long in the mouth thanks to the solid mouthfeel.


Uplifting feeling.


Peace