MattCha's Blog

a blog that is authored by Matt but is yours and the tea's as much as it is his

Thursday, September 24, 2026

2026 Tea Encounter HeBian

›
  2026 Tea Encounter HeBian Goes for $155.00 for 250g or  $0.62/g .  This was the second sample of Tea Encounter’s 2026 line up that I sampl...

2026 Tea Encounter Daheishan

›
This 2026 Tea Encounter DaHeiShan goes for $458.00 for 200g or $2.29/g …. This was the first of Tea Encounts 2026 line up that I sampled… I ...
Tuesday, September 22, 2026

Tea Encounter’s 2026 Line Up

›
 Out of all my tea drinking and evaluating in a year I am most excited about these fresh 2026 puerh! I have been sampling fresh puerh from T...

Jagasilk Yabukita Hasegawa by the Takaki Family

›
  Jagasilk Yabukita Hasegawa by the Takaki Family goes for $59 CND for 30g . It is from their “Cafe Standard” line which, I image to be, at ...
2 comments:
Monday, August 24, 2026

Thoughts on Puerh.uk Gushus 2020-2005

›
 Many thanks to Paolo and Una for sending me many of Puerh.uk’s 2020-2025 line up as a gift with purchase or sample to review!  The 2020-202...

Jagasilk Yumewakaba by Fujioka’s Uncle

›
  Jagasilk Yumewakaba by Fujioka’s Uncle goes for $53.00 CND for 20g or $2.65/g . This is in the reserve line of matcha at Jagasilk. Powder ...
Thursday, August 13, 2026

Jagasilk Okumidori by Professor Wada

›
  Jagasilk Okumidori by Professor Wada goes for 20g for $48.00 CND or $2.40/g.     It’s from the reserve line and is from the Wazuka region....
‹
›
Home
View web version

Liver of Life, Drinker of Tea

My photo
Matt
Regina, Canadian Prairies , Canada
View my complete profile
Powered by Blogger.