MattCha's Blog

a blog that is authored by Matt but is yours and the tea's as much as it is his

Friday, August 8, 2025

2007 Yang Qing Hao Jin Cha

›
  I have never sampled this 2007 Yang Qing Hao JinCha (that goes for $120.00 for 300g mushroom or $0.40/g ) before despite its popularity so...

2007 Yang Qing Hao Qi Zhong: Again!

›
I have posted on this 2007 Yang Qing Hao Qi Zhong ($280.00 for 400g cake or $0.70/g ) lots of the years.  I had purchased a bunch of this- t...
Thursday, August 7, 2025

2007 Yang Qing Hao Bitter Brick

›
  I sampled this 2007 Yang Qing Hao Bitterness Brick ($90.00 for 250g cake or $0.36/g) back to back with the 2006 Brick but they are comple...
3 comments:

2006 Yang Qing Hao Blended Brick

›
This is the last (4/5g?) sample was from Liquid Proust ordered in 2021ish… Dry leaves have a sweet dry woody odour. Rinsed they are a faint ...
Friday, July 18, 2025

2024 vs 2023 Tea Encounter YiShanMo Gushus!

›
  Tiago sent me the 2024 Tea Encounter YiShanMo Gushu (approx $160 for 250g cake or $0.64/g) sometime this past Autumn/ Winter and I have b...
Thursday, July 10, 2025

2006 Yang Qing Hao Shua Ya

›
  I got this sample a few years ago from Liquid Proust and had posted about it a few years back at that time… and it has since sold out…. Th...
Wednesday, July 9, 2025

High Again…. 2006 Yang Qing Hao ChaWangShu

›
I sampled and posted this one before… although my last post on this one has a negative slant on the storage.  It seems to be doing well with...
2 comments:
‹
›
Home
View web version

Liver of Life, Drinker of Tea

My photo
Matt
Regina, Canadian Prairies , Canada
View my complete profile
Powered by Blogger.